Pierwsze czytanie "Złodziei bzu" Huberta Klimko-Dobrzanieckiego w Big Book Cafe

02.09.2019

W czwartek, 5 września o 19:00 w warszawskim Big Book Cafe (Dąbrowskiego 81), autor osobiście przeczyta fragmenty nowej powieści i  opowie o pracy nad książką. Pytania zada publiczność oraz Ola Salwa z TVP Kultura. 

O książce:
Od kresów wschodnich po zachodnie, ale nieodmiennie w cieniu gałęzi czarnego bzu wciąż umierają i rodzą się miłość, zło, przebaczenie i zawiść. Czy o trudnej polskiej historii można pisać w duchu Hrabala? Z przewrotną niewinnością, czarnym humorem, a zarazem bystrością wnikliwego obserwatora rzeczywistości?

W tej opowieści-balladzie z kresowym zaśpiewem, historia rodzinna, najmniejsza i osobista, przeplata się z wielką historią, która jednak pozostaje tu tylko tłem, zwrotnicą niemal niezauważalnie kierującą losami bohaterów - od mozaikowego krajobrazu przedwojnia w Małopolsce Wschodniej i widma okrutnej rzezi, przez przesiedlenie na nieznane i obce „Ziemie Odzyskane” i czasy komunizmu, aż po okres transformacji. Historia Antka Baryckiego nie jest epopeją o bohaterskich czynach, nie znajdzie się tu krzty patosu i podniosłości. Jest to półświadoma walka o przetrwanie, wtopienie się w nowe życie wszędzie tam, gdzie poniesie los, z ciętym humorem opisana droga społecznego awansu od chłopa do inteligenta, od wiejskiego prostaczka do zagorzałego komunisty... i z powrotem? Jeśli więc w dobie bolesnych historycznych sporów szukacie nowego spojrzenia i dobrej literatury – to książka dla Was.

„Ja się w tej powieści odnalazłem idealnie, bo to świat z mojej głowy i z moich filmów. (…) Los przemielony, czyli biało-czerwony bimber Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, wypędzony na ziemiach odzyskanych z kradzionego bzu spod Lwowa. Chwaliła go sobie ukraińska sąsiadka, towarzysz Stalin i Wąs Wałęsa, a nieudolnie błogosławił sam ksiądz Boczek. Przeciwwskazania: zabrania się spożywać ludziom z poczuciem humoru podstawowym, albo niepełnym podstawowym.”
- Wojciech Smarzowski

O autorze:

Hubert Klimko-Dobrzaniecki (ur.1967) - pisarz i filmowiec. Studiował filozofię w Poznaniu i we Wrocławiu oraz filologię islandzką w Reykjaviku. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Autor powieści, nowel, zbiorów opowiadań, książek dla dzieci oraz filmów krótkometrażowych. Nominowany do nagród: Nike, Paszporty Polityki, Śląski Wawrzyn Literacki, Angelus, Cogito, a także do Europejskiej Nagrody Literackiej i nagrody im. Reymonta. Jego książki ukazały się w przekładzie na 12 języków. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury oraz departamentów kultury Francji i Grecji. Stały felietonista miesięcznika Odra. W latach 1997-2007 mieszkał na Islandii, której to jest również obywatelem. Od roku 2007 mieszka w Wiedniu. Ostatnio wydal zbiór opowiadań pt. „Dżender domowy i inne historie” i powieść „Złodzieje bzu”.